Our Teachers, Staff + Administration

Last updated February 2019

PS 133 is grateful for the work of all of our faculty and staff, who are important members of our school family. They work hard to ensure that our children are safe, challenged, respected, encouraged, understood, and celebrated. Thank you Stomping Ground Photo for our staff portraits!

Orange text denotes a staff member involved as a Light House in the school’s “Leader in Me” program

Executive Cabinet


Deanne McGhie
Assistant Principal

Sha-Wonda Williams-Credle
Assistant Principal

Ahmed Dickerson
Parent Coordinator

Pre-Kindergarten


Amanda Schutzbank
Dual Language – Spanish
Room 101

Stephanie Hankers
GE
Room 107

Kelly Stallings
Integrated Co-Teaching
Room 118

Debbie Bennett-Hunte
Integrated Co-Teaching
Room 118

Kindergarten


Yesenia Soliman
Dual Language – Spanish
Room 120

Jacqueline Didier
GE
Room 127

June Gamory
Integrated Co-Teaching
Room 129

Cattreya Wongchamnong
Integrated Co-Teaching
Room 129

Dominique Bernard
Dual Language – French
Room 203

Carlotta Wylie
Dual Language – French
Room 204

Kelly Martin
Dual Language – Spanish
Room 302

1st Grade


Virginia Chavez
Dual Language – Spanish
Room 310

Hedya Chibane
Dual Language – French
Room 316

Samantha Rubin
Dual Language – French
Room 318

Krystal Brown
Integrated Co-Teaching
Room 320

Hannah Fenton
Integrated Co-Teaching
Room 320

Sylvia Valentin
Dual Language – Spanish
Room 331

Keshia Arce
K/1/2
Room 409

2nd Grade


Maria Neely
Integrated Co-Teaching
Room 303

Michellene Barrett
Integrated Co-Teaching
Room 303

Kevin Goetz
Dual Language – French
Room 307

Shanda Alexandre
Dual Language – French
Room 309

Zeau Parker
GE
Room 311

Margaret Woodman-Russell
Dual Language – Spanish
Room 407

3rd Grade


Sherry Hernandez
GE
Room 410

Gladys Munafo
Dual Language – Spanish
Room 418

Charlia Moulton-Campbell
Integrated Co-Teaching
Room 431

Tabbyann Cardoza
Integrated Co-Teaching
Room 431

Marie-Laure Dubois
Dual Language – French
Room 433

4th Grade


Jose Brunard
Dual Language – French
Room 420

Dana Konefal
GE
Room 518

Maria Bouzas-Aronowitz
Dual Language – Spanish
Room 520

Gloria Villanueva
Dual Language – Spanish
Room 533

Yvonne Ford
Integrated Co-Teaching
Room 531

Adrienne Henry
Integrated Co-Teaching
Room 531

Keturah Abdullah
3/4/5
Room 414

5th Grade


Julia Cerbone
ELA – ICT
Room 507

Ashley Grey
ELA – ICT
Room 507

Katherine Miller
Dual Lanuguage – French
Room 510

Julie Katz
Dual Lanuguage – French
Room 510

Jenny Hernandez Perez
ELA
Room 511

Nelli Rodriguez
Dual Language – Spanish
Room 509

Sherene Irvine
Math
Room 413

Latoya Gamory
Math
Room 413

Cluster Teachers


Josh Blatt
Health/Physical Education (Upper)
Gym 306

Inelsi Matute
Health/Physical Education (Lower)
Gym 306

Paul Ratner
Computer Literacy
Library

Judith Hudson
Music
Room 402

Natasha Harbin
Science (Early Childhood)
Room 503

Alana Nabirali
Science (Upper Grades)
Room 504

Laurie Davis
Drama/Theater
Auditorium

Paraprofessionals


Margarita Alverio
Paraprofessional, Pre-K
Room 101

Amber Ausby
Paraprofessional

Mary Barker
Paraprofessional

Royce Caldwell
Paraprofessional

Danielle Holmes
Paraprofessional, Pre-K
Room 107

Nelly Idrovo
Paraprofessional, Pre-K
Room 118

Shaquetta Jackson
Paraprofessional

Raymond Johnson
Paraprofessional

Jendayi Lewis
Paraprofessional

Aida Perez
Paraprofessional

Simone Ramirez
Paraprofessional, 1st Grade
Room 333

David Ross
Paraprofessional

Nicole Wright
Paraprofessional

Additional Staff


Jessica Kruse-Cerutti
ESL
Room 514

Vivian Quintero
UFT/Intervention / SETTS
Room 313

Phyllis Peterson-Ruffin
Intervention / AIS
Room 202

Isabella Caccavo
Chapter 408/Speech Specialist
Room 416

Jessica Long
Chapter 408/Speech Specialist
Room 416

Dalila Rabsatt
Literacy Coach/Bilingual Coordinator
Room 514

School-Based Support Team

Latoya Hankins
School Psychologist (Wednesday & Friday)
David Leng
School Social Worker
Shanquay Jones
Family Assistant
Nicole McLeod
(Monday to Friday)

School Counselor
Room C27
James McGreal
(Thursday)

F-Status Counselor
Room C27
Anne Scott (2x a week)
Occupational Therapist
Room 301A
Aydit Tafrizi
Occupational Therapist
Room 301A
K. Musiel
Occupational Therapist
Room 301A
Tamiko Robinson
School Secretary
Main Office: Room 111
Nurse Janice Jefferson
School Nurse
Room C14
Studio In A School: Noel Copeland & Baleria Johnson
Room 4011

After-School Programs

playlab133: Lauren Goodrich
PTA Office, Room 114
(917) 635-0534
University Settlement: Nikki Perez
Room 502
(917) 337-3211
Kids Orbit: Daniel Dixson
Room C11
(718) 788-1221

Lunch Staff

Ms. Lea
Supervisor
Ext. 6011

Security Officers

Officer Kathryn Green
Officer Sarah Odwin
Ext. 1000

Custodial Staff

Julio Lock
Jimmy Houser
Ext. 6182

PS 369 – District 75

2nd Floor
Ext. 2141