PS 133 William A. Butler School   |    610 Baltic Street Brooklyn, NY 11217   |   p. (718) 398-5320    |   f. (718) 398-5325
 

Teachers & Staff

PS 133 is grateful for the work of all of our faculty and staff, who are important members of our school family. They work hard to ensure that our children are safe, challenged, respected, encouraged, understood, and celebrated. Thank you Stomping Ground Photo for our staff portraits!

*** text denotes a staff member involved as a Light House in the school’s “Leader in Me” program

Executive Cabinet


Deanne McGhie
Assistant Principal

Sha-Wonda Williams-Credle***
Assistant Principal

Ahmed Dickerson***
Parent Coordinator

Pre-Kindergarten


Amanda Schutzbank
Dual Language – Spanish
Room 101

Stephanie Hankers
GE
Room 107

Kelly Stallings
Integrated Co-Teaching
Room 118

Debbie Bennett-Hunte**
Integrated Co-Teaching
Room 118

Kindergarten


Yesenia Soliman
Dual Language – Spanish
Room 120

Jacqueline Didier**
GE
Room 127

June Gamory**
Integrated Co-Teaching
Room 129

Cattreya Wongchamnong
Integrated Co-Teaching
Room 129

Dominique Bernard
Dual Language – French
Room 203

Carlotta Wylie
Dual Language – French
Room 204

Kelly Martin
Dual Language – Spanish
Room 302

Keshia Arce
K/1/2
Room 409

1st Grade


Virginia Chavez
Dual Language – Spanish
Room 310

Tara Meiners
Dual Language – French
Room 316

Shanda Alexandre
Dual Language – French
Room 318

Krystal Brown
GE
Room 320

Sylvia Valentin
Dual Language – Spanish
Room 331

Nicole Chin
Integrated Co-Teaching
Room 333

2nd Grade


Maria Guccione
Integrated Co-Teaching
Room 303

Michellene Barrett
Integrated Co-Teaching
Room 303

Margaret Woodman-Russell
Dual Language – Spanish
Room 307

Samantha Rubin
Dual Language – Spanish
Room 309

Zeau Parker
GE
Room 311

Kevin Goetz
Dual Language – French
Room 407

3rd Grade


Julie Katz**
GE
Room 410

Nelli Rodriguez
Dual Language – Spanish
Room 418

Gladys Munafo
Dual Language – Spanish
Room 420

Charlia Moulton-Campbell
Integrated Co-Teaching
Room 431

Tabbyann McFarlane
Integrated Co-Teaching
Room 431
141015_PS133
Marie-Laure Dubois
Dual Language – French
Room 433

4th Grade


Gloria Villanueva
Dual Language – Spanish
Room 516

Michelle Kleinbaum
GE
Room 518

Joan Calixte
Dual Language – French
Room 520

Sherene Irvine
Dual Language – French
Room 533

Yvonne Ford
Integrated Co-Teaching
Room 531

Dana Konefal
Integrated Co-Teaching
Room 531

Jasmine Mei
3/4/5
Room 414

5th Grade


Sherry Hernandez
ELA
Room 507

Mike Steele
ELA
Room 510

Blake Ramsey
Dual Language – French
Room 511

Miriam Lopez
Dual Language – Spanish
Room 509

Danielle Billotto
Math
Room 413

Cluster Teachers


Josh Blatt
Health/Physical Education (Upper)
Gym 306

Inelsi Matute
Health/Physical Education (Lower)
Gym 306

Paul Ratner
Computer Literacy
Library

Judith Hudson
Music
Room 402

Natasha Harbin
Science (Early Childhood)
Room 503

Alana Nabirali
Science (Upper Grades)
Room 504

Laurie Davis
Drama
Auditorium

Wanda Santiago
Spanish
Room 313

Paraprofessionals


Margarita Alverio
Paraprofessional, Pre-K
Room 101

Danielle Holmes
Paraprofessional, Pre-K
Room 107

Nelly Idrovo
Paraprofessional, Pre-K
Room 118

Miriam Morales
Paraprofessional, Pre-K
Room 118

Simone Ramirez
Paraprofessional, 1st Grade
Room 333

Amber Ausby
Paraprofessional

Shantelle James
Paraprofessional

Jendayi Lewis
Paraprofessional

David Ross
Paraprofessional

Nicole Wright
Paraprofessional
Royce Caldwell
Paraprofessional, K
Room 302
Latoya Gamory (K/1/2)
Paraprofessional, K
Room 409
Junelle Gilbert (K/1/2)
Paraprofessional, K
Room 409
Aida Perez
Paraprofessional, 1st Grade
Room 320
Demetra Francis
Paraprofessional, 1st Grade
Room 333
Mary Barker
Jonobria Fairley
Brandon Johnson
Raymond Johnson
Linda Muniz-Nieves

ESL / Room 514


Jessica Kruse-Cerutti
ESL
Room 514

Intervention / SETTS


Vivian Quintero
Room 313

Intervention / AIS


Phyllis Peterson-Ruffin
Room 202

SpeechProvider


Isabella Caccavo
Chapter 408 Specialist
Room 416

Literacy Coach / Bilingual Coordinator


Dalila Rabsatt
Literacy Coach/Bilingual Coordinator
Room 514

School-based Support Team

Latoya Hankins
School Psychologist (Wednesday & Friday)

Mr. Espinal
School Social Worker

Tewana Hall
Family Assistant

Nicole McLeod (Monday to Friday)
School Counselor
Room C27

James McGreal (Thursday)
School Counselor
Room C27

Anne Scott (2x a week)
Occupational Therapist
Room 306A

Lisa Tailor
Occupational Therapist
Room 306A

Aydit Tafrizi
Occupational Therapist
Room 306A

Tamiko Robinson
School Secretary
Main Office: Room 111

Nurse Janice Jefferson
School Nurse
Room C14

Aisha Johnson, President
PTA
Room 114

Studio-in-a-School: Noel Copeland & Baleria Johnson
Room 401

After-School Programs

playlab133: Lauren Goodrich
PTA Office, Room 114
(917) 635-0534

University Settlement: Nikki Perez
Room 502
(917) 337-3211

Kids Orbit: Daniel Dixson
Room C11
(718) 788-1221

Lunch Staff

Ms. Lilian
Supervisor
Ext. 6011

Security Officers

Kathryn Green
Venda Fredricks
Ext. 1000

Custodial Staff

Jimmy Houser
Ext. 6182

PS 369 – District 75

2nd Floor
Ext. 2141