PS 133 William A. Butler School   |    610 Baltic Street Brooklyn, NY 11217   |   p. (718) 398-5320    |   f. (718) 398-5325
 

Staff Organization List, 2017/2018


(as of August 2017)

Pre-Kindergarten

PK-101 DLPS Ms. A. Schutzbank
PK-107 GE Ms. S. Hankers
PK-118 ICT Ms. K. Stallings & Ms. D. Bennett-Hunte

Kindergarten

K-127 GE Ms. J. Didier
K-129 ICT Ms. J. Gamory/Ms. C. Wongchamnong
K-203 DLPF Ms. D. Bernard (side by side)
K-204 DLPF Ms. C. Wylie (side by side)
K-302 DLPS Ms. K. Martin
K-120 DLPS Ms. Y. Soliman

1st Grade

1-310 DLPS Ms. V. Chavez
1-316 DLPF Ms. T. Meiners (side by side)
1-318 DLPF Ms. S. Alexandre (side by side)
1-320 GE Ms. K. Brown
1-331 DLPS Ms. S. Valentin
1-333 ICT Ms. N. Chin
K/1/2-409 Ms. K. Arce

2nd Grade

2-303 ICT Ms. M. Guccione & M. Barrett
2-307 DLPS Ms. M. Woodman-Russell (side by side)
2-309 DLPS Ms. S. Rubin (side by side)
2-311 GE Ms. Z. Parker
2-407 DLPF Mr. K. Goetz

3rd Grade

3-410 GE Ms. J. Katz
3-418 DLPS Ms. N. Rodriguez
3-420 DLPS Ms. G. Munafo
3-431 ICT Ms. C. Moulton-Campbell/Ms. T. McFarlane
3-433 DLPF Ms. M-L. Dubois

4th Grade

4-516 DLPS Ms. G. Villanueva
4-518 GE Ms. M. Kleinbaum
4-520 DLPF Ms. J. Calixte (side by side)
4-533 DLPF Ms. S. Irvine (side by side)
4-531 ICT Ms. Y. Ford/ Ms. D. Konefal
3/4/5-414 Ms. J. Mei

5th Grade

5-507 ELA Ms. S. Hernandez
5-510 ELA Mr. M. Steele
5-511 DLPF Mr. B. Ramsey
5-509 DLPS Ms. M. Lopez
5-413 MATH Ms. D. Billotto

Paraprofessionals

Ms. M. Alverio
Ms. A. Ausby
Ms. M. Barker
Ms. R. Caldwell
Ms. J. Fairley
Ms. L. Gamory
Ms. J. Gilbert
Ms. D. Holmes
Ms. N. Idrovo
Ms. S. James
Mr. B. Johnson
Mr. R. Johnson
Ms. J. Lewis
Ms. L. Muniz-Nieves
Ms. A. Perez
Ms. S. Ramirez
Mr. D. Ross
Ms. N. Wright

Cluster Programs

Health/Physical Education (Upper) Mr. J. Blatt, Gym 306
Health/Physical Education (Lower) Ms. I. Matute, Gym 306
Computer Literacy Mr. P. Ratner, Library
Music Ms. J. Hudson, 402
Science (Early Childhood) Ms. N. Harbin, 503
Science (Upper Grades) Ms. A. Nabirali, 504
Drama/Theater Ms. L. Davis, Auditorium
Spanish Cluster Ms. W. Santiago, 313

ESL/ Room 514

Jessica Kruse-Cerutti

Literacy Coach/Bilingual Coordinator

Dalila Rabsatt, 514

Intervention/SETTS

Ms. V. Quintero, 313

Intervention/AIS

Ms. P. PetersonRuffin, 202

Speech Providers

Ms. I. Caccavo (Chapter 408 Specialist), 416

 

School Based Support Team (S.B.S.T): Room C27
School Psychologist Ms. L. Hankins, Wednesday & Friday
School Social Worker Mr. Espinal
Family Assistant Ms. T. Hall

School Counselor: Room C27
Ms. N. McLeod, Monday – Friday
Mr. J. McGreal, Thursday

Occupational Therapist: Room 306A
Ms. A. Scott, Two times a week
Ms. L. Taylor
Ms. A. Tafrizi

School Secretary: Main Office: Room 111
Ms. T. Robinson

School Nurse: Room C14
Nurse J. Jefferson

PTA: Room 1141
Ms. A. Johnson, President

Studio-in-a-School: Room 4011
Mr. N. Copeland & Ms. B. Johnson

After-School Programs
University Settlement: Nikki Perez Room 502 (917) 337-3211
Kids Orbit: Daniel Dixon, Room C11 (718) 788-1221
PlayLab: Lauren Goodrich, Room 114

Lunch Staff: Ext. 6011
Ms. Lillian – Supervisor

Security Officer, Ext. 1000
Ms. Kathryn Green
Ms. Venda Fredricks

Custodial Staff, Ext. 6182, 6181
Mr. Jimmy Houser

PS 369 – District 75, Ext. 2141
Located on the 2nd floor